"Nepovažuji se za profesionálního fotografa a nikdy jsem se fotografováním neživil. Na to mám fotografii příliš rád"

Translate - Váš jazyk

csbebghrenfrdeitjaplptrugdskesuk

Máte-li zájem o fotografie v plném rozlišení, kontaktujte mne. V galerii vyberte požadovanou fotografii, a do zprávy uveďte její název a kategorii. Pro vybrané fotografie poskytnu zájemci nevýhradní licenci. 

Černobílá fotografie


Černobílá fotografie

Krajina


Krajina

Památky


Památky

Reportážní

Makro


Makrofotografie

O mně

     K fotografii jsem se dostal už v dětství, asi stejně jako řada mých vrstevníků. Doby prvních pokusů o vyvolání filmu a pořízení prvních fotografií - ještě kopírováním negativu na fotografický papír, jsou již dávnou historií. Začátky nebyly lehké a pokažených filmů i fotografií bývalo mnohem víc než těch zdařilých. Důležité bylo vytrvat a nenechat se odradit a to se podařilo. Během těchto začátků mi prošla rukama celá řada fotoaparátů, od prvního, kterým byl prastarý KODAK BOX na svitkový film 6 x 9 cm, přes několik měchových fotoaparátů používajících stejný negativní film (6 x 9 cm), až po svůj první kinofilmový fotoaparát, kterým byla ruská Smena. První zrcadlovkou se stal v roce 1972 ruský ZENIT s objektivem Helios a po něm následovala německá Praktica "L" s objektivem Tessar. V této době jsem se také začal fotografii vážně věnovat. Stal jsem se členem místního fotoklubu, ale po nepříliš dobrých zkušenostech jsem ho stejně rychle opustil. Zvrat přišel v polovině sedmdesátých let, po založení Svazu českých fotografů, kterého jsem od té doby členem. Díky tomu jsem měl možnost seznámit se s dobrými fotografy, ochotnými poradit. 

scf 2

fotaky

 Fotografie z roku 1973 - Zenit 

zima 173azima 1973b

 

zdar

     Fotografování, to je především hledání. Nejenom hledání motivu, všeho krásného kolem nás, ale především hledání sebe sama. Důležité je, ujasnit si, jaké fotografii se vlastně chceme věnovat. Není dost dobře možné, věnovat se všem oblastem fotografie a ve všech dosáhnout výborných výsledků. Já si vybral krajinářskou fotografii a témata, která s ní nějakým způsobem souvisí. A tady nemohu nevzpomenout na naši učitelku - akademickou malířku, která na ZŠ učila výtvarnou výchovu, tak pár dalších, kteří mne přiměli k tomu, abych se začal zajímat o díla starých mistrů. Na jejich obrazech jsem se učil o světle i kompozici.

     Ale nevěnuji se jen krajinářské fotografii, i když v mé tvorbě jednoznačně převládá. Nevyhýbám se ani ostatním oblastem, a tak občas zabrousím k fotografii reportážní, k makrofotografii i k fotografii portrétní, ale to všechno více méně jen pro oživení a proto, abych si procvičil nové techniky a nové pohledy. Neustále totiž zjišťuji, že čím víc toho o fotografii a fotografování vím, tím víc je toho, co ještě nevím... 

     Fotografuji pro radost a nejenom svoji. Během let jsem se zúčastnil nejedné fotografické výstavy a uspořádal i několik vlastních autorských výstav a pokud moje fotografie potěšily alespoň jednoho jediného návštěvníka, potom splnily svůj účel. 

Přestože se fotografii nevěnuji profesionálně v tom smyslu, že by pro mne byla zásadním zdrojem příjmů, vlastním pro fotografické služby živnostenské oprávnění.
IČ: 12706051
Informace >>>

Fotoaparáty, se kterými jsem začínal

kodakce nej

 

 

 

Voigtlander Praktica L

 

Nové fotografie v galerii

QR Code
Qr Code
QR Code

Právě přítomno: 286 hostů a žádný člen

Licence

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons
Uveďte původ, Neužívejte komerčně, Nezpracovávejte
3.0 Česká republika License
.

Pro možnost použití zde publikovaných fotografií ke komerčním účelům, kontaktujte autora se žádostí o udělení licence

Cookies nám usnadňují poskytování našich služeb. S využitím našich služeb nám dovolujete používat cookies.
Další informace OK